Pasja według Mateusza Metropolity Hilariona we Wrocławiu

Metropolita Wołokołamski ?Hilarion (Alfiejew)

Mnich, biskup, dyplomata, kompozytor

W dniu 26 marca br. wrocławska publiczność będzie miała możliwość wysłuchania dzieła o niebywałym charakterze muzycznym- Pasji wg. Św. Mateusza w kompozycji hierarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego , metropolity Wołokołamska Hilariona (Alfiejewa).

Koncert Pasja WroclawO ile nie trzeba przedstawiać dzieła o tym samym tytule, w kompozycji J S Bacha czy tez innych zachodnich kompozytorów: J H Moltera czy Krzysztofa Pendereckiego, o tyle  kompozycja  ta  od początku została stworzona w przestrzeni muzycznej Kościoła Prawosławnego i z założeniem wykorzystania jej jako przesłania ewangelizacyjnego .

Prawosławna tradycja muzyczna, oparta jest  wyłącznie na śpiewie chóralnym a?capella, natomiast w Pasji metr. Hilariona obecna jest orkiestra smyczkowa, a  w której to brzmieniu  odkryjemy motywy instrumentalne rodem z Bacha, Mozarta, Prokofiewa czy Szostakowicza- a wszystko w połączeniu z tradycyjnym śpiewem Rosyjskiego  Kościoła Prawosławnego – Hymnów Wielkiego Tygodnia  wykonywanym przez 100 osobowy chór  i solistów w języku staro-cerkiewno-słowianskim i polskim ( narracja Ewangelisty)

Muzyka metropolity Hilariona prowadzi  człowieka do duchowego przez duchowe. Jego oratorium ?to  nie po prostu muzyczne dzieło, pełne namiętności, ? walki dźwięków?, wszelkich koncertowych efektów, to głownie  duchowe działanie, kazanie Słowa Bożego, oswojenie wszystkich nas z Tajemnicami Boskiego bytu.

Przy wszystkim, odznacza się ona od podobnych dzieł, autentycznie prawosławnym rozumieniem Cierpienia Zbawiciela: w muzyce tej jest nieobecny naturalizm, teatralność; ? cierpienia? poruszają nie opisem fizycznych mąk lecz stanem wewnętrznym, duchowym napięciem, duchowym sensem.

Wysokie muzyczne mistrzostwo, różnorodność i jednolitość zarazem,  emocjonalne nasycenie jak i duchowa głębokość i dostępność dla słuchacza ? obecność wszystkich tych aspektów czynią to dzieło unikatowym zjawiskiem w historii współczesnej sztuki muzycznej.

Sama osoba kompozytora, 48 -letniego hierarchy- wybitnego teologa, filozofa, doktora honoris causa kilkunastu renomowanych uczelni Europy i Ameryki, a także dyplomaty i cenionego ekumenisty jak i  wybitnego kompozytora XXI w. – stwarza okazję  dotknięcia ?na żywo?  wrażliwości i kunsztu artystycznego  tej Postaci Wiary, którego bez wątpienia należy nazwać również ?człowiekiem renesansu? .

Wrocławskie, prawykonanie Utworu w całości wg założeń kompozytora (wykonanie w Białymstoku w 2013r było wersją skróconą) ma także wymiar  głębokiego „spotkania” z Cerkwią  Prawosławną jak i  wielokulturowego, czym nasze miasto się chlubi i  odznacza na mapie Polski.
Koncert odbędzie się w kościele Garnizonowym św. Elżbiety we Wrocławiu środa 26.03.; Rynek godz.19.30 Wstęp wolny

Organizatorem przedsięwzięcia jest wrocławska Prawosławna Parafia śww. Cyryla i Metodego.
o. Grzegorz Cebulski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.